obr: Iné krajiny sú na tom v počte úmrtí lepšie. Pretože športujú, tvrdia iniciátori petície

Iné krajiny sú na tom v počte úmrtí lepšie. Pretože športujú, tvrdia iniciátori petície

Zverejnené: 25.03.2021 19:12:46 | vytlačiť |

Iniciatívu za návrat športu dnes zastupuje vyše 10 500 ľudí, ktorí podpísali petíciu. Pridáva sa k nim cez 15-tisíc ľudí, ktorí sa zapojili cez športové zväzy, združenia a organizácie.

Množstvo športovcov a športových osobností rôznymi formami vyzýva kompetentné štátne autority, aby sa s plnou vážnosťou a neodkladne začali zaoberať situáciou v športe, ktorá vznikla na základe prijatých, často zmätočných opatrení.

„Máme za to, že na základe opatrení, ktoré znemožňujú športovať rekreačným športovcom, amatérom a hlavne deťom, v súčinnosti s ďalšími pandemickými opatreniami, je dnes Slovensko v počte mŕtvych či hospitalizovaných na počet obyvateľov jedným z lídrov na svete,“ tvrdia iniciátori petície.

Svoj názor opierajú o situáciu v okolitých krajinách, ktoré sú na tom lepšie. Výsledky majú lepšie napriek tomu a možno aj vďaka tomu, že rekreačný a amatérsky šport majú povolený.

„Dnes sa dostávame do situácie, keď deťom znemožňujeme sociálny kontakt, znižujeme imunitu a vedieme ich k obezite. V nezdravej miere sú pripútané k počítačom a sociálnym sieťam, učíme ich, že klamať a podvádzať je to správne a normálne,“ dodávajú.

Iniciátorov petície vedú k tomuto poznatku skúsenosti. Chodia po Slovensku, sú na sociálnych sieťach a vidia, že deti trénujú, športujú „načierno“, pretože im pohyb chýba.

„Rodič či tréner im po piatich mesiacoch umožňuje tréning cez rôzne výnimky a porušenia príkazov. Pretože iná možnosť nezostáva. Iniciatíva za návrat športu sa nechce nečinne pozerať na to, ako tu vychovávame generáciu obéznych ľudí, ktorí nielen, že stratia sociálne návyky, ale klamstvá a podvod budú považovať za bežný štandard ich fungovania,“ vysvetľujú a pokračujú:

„Vyzývame štátne autority, aby sa začali venovať riadeniu štátu, pandémie a začali smerovať našu budúcnosť k nádeji v skorý koniec reštrikcií. Potrebné je dať ľuďom nádej v lepší zajtrajšok a nie k vidine beznádeje a chaosu.“

Iniciatíva za návrat športu nemá za cieľ dehonestovať vážnosť situácie či popierať opatrenia. Chce ale, aby si kompetentní uvedomili, že šport podľa dostupných informácii z okolitých krajín, kde sa bez problémov hrá, nie je prenášač ochorenia a ani mobilita pri ňom nie je to, čo by v zahraničí riziko prenosu zvyšovalo.

„Inak by vo všetkých negatívnych rebríčkoch tieto krajiny neboli za nami. Naopak, je jasné, že šport buduje imunitu, sociálnym aspektom prispieva k lepšiemu znášaniu kritických situácií a vedie k disciplíne. Dokonca, pobytom na slnku a prijímaním vitamínu D lieči.

Preto vážené štátne autority vás aj touto cestou vyzývame k dialógu, ktorý veríme, bude viesť k skorému návratu športovcov na športoviská za jasne daných, jednoduchých a splniteľných podmienok,“ uzavreli. 

V oblasti návratu športu požadujeme:

  1. Aby Covid automat pre šport nevychádzal z kritérií celonárodného Covid automatu. Je nezmysel, ak jeden okres na severe Slovenska spôsobí, že nebude možné športovať nikde.
  2. Aby sa šport detí a mládeže (tréningový proces) neriadil Covid automatom pre šport, ale pravidlom: Kde sa môže chodiť do školy, tam sa môže aj športovať. Samozrejme za jasne špecifikovaných a jednoduchých pravidiel.
  3. Aby sa kritéria v Covid automate pre všetky športy upravili a zjemnili, nakoľko ide jarné obdobie a aj odborníci na Covid-19 tvrdia, že vitamín D je v prevencii pred ochorením na Covid-19 jedným z najdôležitejších. A získava sa pohybom na slnku.
  4. Upraviť stupne rizikovosti (znížiť ich počet), nakoľko je ich veľa a často nedávajú logiku. Ako príklad uvádzame silové športy. Vzpieranie, kulturistika a fitnes sú nízkorizikové, ale posilňovne, kde majú trénovať sú v podstate až do II. stupňa varovania zavreté, vzhľadom na uvedené podmienky pre fungovanie. Tiež nemá logiku, aby malý futbal bol v kategórii nízke riziko a veľký futbal stredné riziko. Načo je v Covid automate skupina Vysoké riziko II, keď v skupine Vysoké riziko I je rovnako skupina kontaktných športov. A dokonca, tanečný šport, ktorý je kontaktný sa nachádza v strednom riziku. Takýchto anomálií je viac...
  5. Zmeniť podmienku 5+1 minimálne na 6+1, nakoľko v kolektívnom športe sa v podstate v nepárnom počte nedá trénovať.
  6. Pri športoch s nízkym rizikom exteriér od II. stupňa varovania upraviť (znížiť) metre štvorcové na osobu, nakoľko vonku je prenos minimálny v porovnaní s obchodmi, kde sú pravidlá podstate jemnejšie.
  7. Pri stupni ostražitosť zrušiť pravidlo o metroch štvorcových.
  8. Zamyslieť sa nad jednoduchou a jasnou podporou plaveckých bazénov, aby sme umožnili trénerom učiť deti plávať. Treba si uvedomiť, že podľa dostupných štatistík je po dopravných nehodách utopenie hneď druhou príčinou úmrtia detí. A my dnes v podstate vychovávame už druhú generáciu detí neplavcov.

Signatári iniciatívy za návrat športu: Robert Šuník, Michael Mikloško, Zdenko Kamas, Igor Závodný.

Petíciu môžete podpísať TU

https://www.peticie.com/za_navrat_sportu

 30.04.2021 10:39:39 Klub

Stanovisko prezidenta FC Baník Prievidza k utorňajšiemu rozhodnutiu VV ZsFZ o dohratí regionálnych súťaží

Stanovisko prezidenta FC Baník Prievidza k utorňajšiemu rozhodnutiu VV ZsFZ o dohratí regionálnych súťaží   Po utorňajšom VV ZsFZ a následných článkoch predsedu ...

13.04.2021 10:29:00 Mládež

Výber žiakov do športových tried 2021/2022

Srdečné Vás všetkých pozývame na Výber žiakov do športových tried 2021/2022 "Školy s energiou" ZŠ Energetikov spojený s talentovými skúškami ...

25.03.2021 19:12:46

Iné krajiny sú na tom v počte úmrtí lepšie. Pretože športujú, tvrdia iniciátori petície

Iniciatívu za návrat športu dnes zastupuje vyše 10 500 ľudí, ktorí podpísali petíciu. Pridáva sa k nim cez 15-tisíc ľudí, ktorí ...

24.03.2021 13:32:10 Mládež

Poďakovanie 2020 - FŠ

Mesto Prievidza poskytlo v roku 2020 na prenájom futbalového štadióna pre FC Baník Horná Nitra, s.r.o. dotáciu vo výške 97.850,- ...

24.02.2021 11:50:23

Robert Šuník: Keď si športovanie presadili profesionáli, musia si aj amatéri

Navrhuje dohrať sezónu systémom jar – jeseň. V klube majú pätnást tímov, cez päťsto registrovaných hráčov. Zrekonštruovaný futbalový štadión v Prievidzi však ...

19.02.2021 09:43:16 Klub

DARUJ 2 % z daní !!!

DARUJ 2% ZO SVOJICH DANÍ FUTBALU V PRIEVIDZI A NA HORNEJ NITRE! PODPOR AJ TY FC BANÍK PRIEVIDZA!   Hlavným cieľom ...

21.10.2020 14:06:12

Pomôžte jedným klikom. Uchádzame sa o príspevok z fondu Niké

Futbalové súťaže sú pre pandémiu opäť prerušené, preto náš klub robí všetko preto, aby mohol ďalej plnohodnotne fungovať. Zamestnávať ľudí a venovať ...

08.10.2020 14:28:20 Dospelí

Hráčov áčka a trénerov školil uznávaný športový psychológ

Na štadióne FC Baník Prievidza rozdával svoje skúsenosti Peter Kuračka. Peter Kuračka je bývalým ligovým futbalistom, ktorý si zahral napríklad v Európskej ...