obr: Iné krajiny sú na tom v počte úmrtí lepšie. Pretože športujú, tvrdia iniciátori petície

Iné krajiny sú na tom v počte úmrtí lepšie. Pretože športujú, tvrdia iniciátori petície

Zverejnené: 25.03.2021 19:12:46 | vytlačiť |

Iniciatívu za návrat športu dnes zastupuje vyše 10 500 ľudí, ktorí podpísali petíciu. Pridáva sa k nim cez 15-tisíc ľudí, ktorí sa zapojili cez športové zväzy, združenia a organizácie.

Množstvo športovcov a športových osobností rôznymi formami vyzýva kompetentné štátne autority, aby sa s plnou vážnosťou a neodkladne začali zaoberať situáciou v športe, ktorá vznikla na základe prijatých, často zmätočných opatrení.

„Máme za to, že na základe opatrení, ktoré znemožňujú športovať rekreačným športovcom, amatérom a hlavne deťom, v súčinnosti s ďalšími pandemickými opatreniami, je dnes Slovensko v počte mŕtvych či hospitalizovaných na počet obyvateľov jedným z lídrov na svete,“ tvrdia iniciátori petície.

Svoj názor opierajú o situáciu v okolitých krajinách, ktoré sú na tom lepšie. Výsledky majú lepšie napriek tomu a možno aj vďaka tomu, že rekreačný a amatérsky šport majú povolený.

„Dnes sa dostávame do situácie, keď deťom znemožňujeme sociálny kontakt, znižujeme imunitu a vedieme ich k obezite. V nezdravej miere sú pripútané k počítačom a sociálnym sieťam, učíme ich, že klamať a podvádzať je to správne a normálne,“ dodávajú.

Iniciátorov petície vedú k tomuto poznatku skúsenosti. Chodia po Slovensku, sú na sociálnych sieťach a vidia, že deti trénujú, športujú „načierno“, pretože im pohyb chýba.

„Rodič či tréner im po piatich mesiacoch umožňuje tréning cez rôzne výnimky a porušenia príkazov. Pretože iná možnosť nezostáva. Iniciatíva za návrat športu sa nechce nečinne pozerať na to, ako tu vychovávame generáciu obéznych ľudí, ktorí nielen, že stratia sociálne návyky, ale klamstvá a podvod budú považovať za bežný štandard ich fungovania,“ vysvetľujú a pokračujú:

„Vyzývame štátne autority, aby sa začali venovať riadeniu štátu, pandémie a začali smerovať našu budúcnosť k nádeji v skorý koniec reštrikcií. Potrebné je dať ľuďom nádej v lepší zajtrajšok a nie k vidine beznádeje a chaosu.“

Iniciatíva za návrat športu nemá za cieľ dehonestovať vážnosť situácie či popierať opatrenia. Chce ale, aby si kompetentní uvedomili, že šport podľa dostupných informácii z okolitých krajín, kde sa bez problémov hrá, nie je prenášač ochorenia a ani mobilita pri ňom nie je to, čo by v zahraničí riziko prenosu zvyšovalo.

„Inak by vo všetkých negatívnych rebríčkoch tieto krajiny neboli za nami. Naopak, je jasné, že šport buduje imunitu, sociálnym aspektom prispieva k lepšiemu znášaniu kritických situácií a vedie k disciplíne. Dokonca, pobytom na slnku a prijímaním vitamínu D lieči.

Preto vážené štátne autority vás aj touto cestou vyzývame k dialógu, ktorý veríme, bude viesť k skorému návratu športovcov na športoviská za jasne daných, jednoduchých a splniteľných podmienok,“ uzavreli. 

V oblasti návratu športu požadujeme:

  1. Aby Covid automat pre šport nevychádzal z kritérií celonárodného Covid automatu. Je nezmysel, ak jeden okres na severe Slovenska spôsobí, že nebude možné športovať nikde.
  2. Aby sa šport detí a mládeže (tréningový proces) neriadil Covid automatom pre šport, ale pravidlom: Kde sa môže chodiť do školy, tam sa môže aj športovať. Samozrejme za jasne špecifikovaných a jednoduchých pravidiel.
  3. Aby sa kritéria v Covid automate pre všetky športy upravili a zjemnili, nakoľko ide jarné obdobie a aj odborníci na Covid-19 tvrdia, že vitamín D je v prevencii pred ochorením na Covid-19 jedným z najdôležitejších. A získava sa pohybom na slnku.
  4. Upraviť stupne rizikovosti (znížiť ich počet), nakoľko je ich veľa a často nedávajú logiku. Ako príklad uvádzame silové športy. Vzpieranie, kulturistika a fitnes sú nízkorizikové, ale posilňovne, kde majú trénovať sú v podstate až do II. stupňa varovania zavreté, vzhľadom na uvedené podmienky pre fungovanie. Tiež nemá logiku, aby malý futbal bol v kategórii nízke riziko a veľký futbal stredné riziko. Načo je v Covid automate skupina Vysoké riziko II, keď v skupine Vysoké riziko I je rovnako skupina kontaktných športov. A dokonca, tanečný šport, ktorý je kontaktný sa nachádza v strednom riziku. Takýchto anomálií je viac...
  5. Zmeniť podmienku 5+1 minimálne na 6+1, nakoľko v kolektívnom športe sa v podstate v nepárnom počte nedá trénovať.
  6. Pri športoch s nízkym rizikom exteriér od II. stupňa varovania upraviť (znížiť) metre štvorcové na osobu, nakoľko vonku je prenos minimálny v porovnaní s obchodmi, kde sú pravidlá podstate jemnejšie.
  7. Pri stupni ostražitosť zrušiť pravidlo o metroch štvorcových.
  8. Zamyslieť sa nad jednoduchou a jasnou podporou plaveckých bazénov, aby sme umožnili trénerom učiť deti plávať. Treba si uvedomiť, že podľa dostupných štatistík je po dopravných nehodách utopenie hneď druhou príčinou úmrtia detí. A my dnes v podstate vychovávame už druhú generáciu detí neplavcov.

Signatári iniciatívy za návrat športu: Robert Šuník, Michael Mikloško, Zdenko Kamas, Igor Závodný.

Petíciu môžete podpísať TU

https://www.peticie.com/za_navrat_sportu

 17.08.2023 14:19:05 Mládež

Poďakovanie mestu Prievidza 2023

Mesto Prievidza poskytlo FC Baník Horná Nitra s.r.o. dotáciu v roku 2023 na prenájom futbalového štadióna od TSMPD s.r.o. Dotácia na ...

17.05.2023 13:47:17 Klub

30. výročie postupu do 1. slovenskej ligy v samostatnej SR

. VÝROČIE POSTUPU DO 1. SLOVENSKEJ LIGY v samostatnej SR   FC Baník Prievidza vás pozýva na EXHIBIČNÝ FUTBALOVÝ ...

04.05.2023 09:44:45 Mládež

NÁBOR FUTBALOVÝCH NÁDEJÍ

NÁBOR FUTBALOVÝCH NÁDEJÍ futbalistov a futbalistiek do prípraviek FC Baník Prievidza   kedy: . mája ...

21.04.2023 12:38:16 Mládež

Futbalový kemp FC Baník Prievidza

FUTBALOVÝ KEMP FC Baník Prievidza   ️ Neváhajte prihlásiť svoje dieťa na náš futbalový kemp , ktorý bude pod vedením ...

03.04.2023 13:57:11 Dospelí

Radovan Babašta novou posilou A - mužstva !

V sobotu 01. apríla odohrali naši muži stretnutie 19.kola V. ligy ZsFZ na trávniku súpera z Partizánskeho, z ktorého si ...

30.03.2023 14:59:30 Dospelí

Martin Šlabjar:

Počas zimnej prestávky sa naše mužstvo posilnilo o staronového ofenzívneho hráča, Martina Šlabjara. Šlaby je prievidzským nadšencom známa tvár, kedže prievidzský ...

07.03.2023 16:47:57 Dospelí

Andrej Koryťák: "sme vďační za každého fanúšika."

Už  o štyri dni sa naše mužstvo predstaví v prvom majstrovskom zápase jarnej časti sezóny 2022/2023. Celok pod vedením Jána Hancka preverí ...

04.03.2023 14:19:08 Dospelí

Úspešná generálka pred začiatkom jarnej časti !

Naši muži majú za sebou úspešnú generálku pred začiatkom jarnej časti sezóny 2022/23. Na domácej pôde celok pod vedením Jána ...