obr: MY: Šéftréner prípraviek: Deti sú najväčšia devíza

MY: Šéftréner prípraviek: Deti sú najväčšia devíza

Zverejnené: 23.10.2011 13:08:08 | vytlačiť |

S trénovaním začal v Rakúsku a počiatočný úspech v ňom znásobil chuť presadiť sa aj v tejto brandži.

HANDLOVÁ. Šéftréner prípraviek FC Baník Horná Nitra, 39-ročný Ladislav Nagy, sa futbalu venoval i profesionálne, kým pred siedmimi rokmi zranenia neukončili jeho futbalovú dráhu. Vrhol sa na trénovanie a dnes má pod palcom šesť samostatných celkov detí do 9, 10 a 11 rokov v organizácii FC Baník Horná Nitra.

Ochutnal i zahraničný futbalový chlebíček

Ako ofenzívny hráč a útočník pochodil kus sveta a mal možnosť vidieť, ako fungujú veľké športové organizácie.Odchovanec handlovského futbalu okrem regionálnych klubov ŠKF Baník Handlová či FK NCHZ Nováky okúsil i vyšší súťažný level s Tatranom Prešov, MFK Ružomberok alebo Podbrezovou. Vie aj ako chutí zahraničný futbalový chlebíček, niekoľko sezón odohral v Rakúsku (Austria Klagenfurt, SV Wurmla, Asko Raika Gosau), pôsobil i v nemeckom VFL Haam či ruskom Izevsku. V drese prešovského Tatrana siahal i na Slovenský pohár, vo finále však Prešov nestačil na Slovan Bratislava.

„S Handlovou som pred mojím odchodom do Tatrana Prešov vyhral tretiu ligu. Krásne spomienky mám na novácku éru, kde tréner Zaťko vytvoril mužstvo, ktoré robilo ľuďom na hornej Nitre radosť a chýbal nám pomyselný kúsok šťastia, aby sme naplnili sen o najvyššej súťaži. Vyhrali sme tretiu ligu a skončili o bod druhí v druhej lige za postupujúcim Púchovom," vrátil sa k svojmu pôsobeniu na hornej Nitre.

Za osobný úspech považuje aj fakt, že si mohol zahrať v mnohých kvalitných zápasoch proti atraktívnym súperom ako sú Rubin Kazaň, CSKA Moskva, Dinamo Záhreb, Rapid Viedeň, Sparta Rotterdam alebo VfB Stuttgart.

Trénovať začal v Rakúsku

Prvé skúsenosti ako kormidelník získal na sklonku svojej kariéry v Rakúsku, kde začal s tréningom detí. „Za krátky čas pod mojím vedením som pobadal istý kvalitatívny posun mužstva, tento úspech vo mne znásobil chuť presadiť sa aj v trénerskej brandži," povedal o svojich začiatkoch. Po ukončení aktívnej kariéry začal pracovať v klube ŠKF Baník Handlová a súčasne aj na získaní licencie, oprávňujúcej ho venovať sa trénerstvu naplno. „Trénoval som ako mládež, tak aj dospelých, kde sa nám za krátky čas podarilo niekoľko úspechov. Či už priamo športových alebo spoločenských," rozhovoril sa kouč prípravkárov.

Spolu s trénerom Veterníkom priviedli handlovských mužov do vyššej súťaže, s deťmi triumfoval v televíznej futbalovej súťaží GÓÓÓL 2008. Za veľký úspech považuje vnímanie futbalu z pohľadu detí, ktoré svojím záujmom posunuli klub k najmasovejšiemu športovému združeniu v Handlovej. Okrem trénovania úzko spolupracuje so ZŠ Školská, kde učí vo futbalových triedach športovú prípravu. Práve v práci s deťmi vidí najväčšiu devízu.

Prípravky v pôvodných zloženiach

Pri fúzii handlovského a prievidzského futbalu prípravky ako jediné ostali v pôvodných zloženiach, bez zlučovania najlepších. Prípravky hrávajú naďalej v najvyššej súťaži, v klube FC Baník Horná Nitra majú šesť samostatných mužstiev detí do 9, 10 a 11 rokov, tri v Handlovej a rovnako tri v Prievidzi. „Robom Šuníkom mi bola predostretá ponuka s garanciami zachovania handlovského futbalu, s lepšou možnosťou sebarealizácie a hlavne skvalitnením futbalu v regióne s ľuďmi, s ktorými som prežil krásnu časť mojej futbalovej kariéry. Verím, že som súčasťou niečoho výnimočného pre náš región," dodal k zlúčeniu hornonitrianskeho futbalu. Pri turnajoch v spolupráci s jednotlivými trénermi prípraviek sa vždy urobí výber najlepších hráčov, ktorí reprezentujú pod hlavičkou FC Baník Horná Nitra.

„Sme mladý klub, ktorý sa vyvíja na každej pozícii, od funkcionárov, trénerov, hráčov, rodičov, dokonca aj divák už zabudol, aký futbal sa tu niekedy hrával. Všetci svojím vkladom prispievame na obraz nového klubu a učíme sa jeden od druhého," zhrnul.

Deti musia hrať, hrať a hrať

„Deti tejto vekovej kategórie riešia veci inštinktívne, živelne. Do popredia sa derie ich talent a je na trénerovi, ako dokáže skĺbiť ponúkané individuálne prednosti jednotlivcov do fungujúceho celku," je presvedčený Ladislav Nagy. U detí však musí byť vybudovaný záujem o tréningový proces a prirodzená súťaživosť.

„Nijako nechcem znevažovať prácu ľudí, ktorí na hornej Nitre pôsobili pri futbale, pretože vždy tu vyrastali kvalitní hráči. No deti boli väčšinou na okraji záujmu klubov. Bolo to viac o rodičoch. Dnes je deťom umožnené konfrontovať sa s najlepšími vo svojich kategóriách na turnajoch na Slovensku aj v zahraničí," pokračoval. Aj vďaka týmto možnostiam na hornej Nitre vyrastajú futbalisti, ktorí už v mladom veku upozorňujú na svoju kvalitu trénerov, široké okolie, ale aj kluby v profesionálnej sfére.

„My sa môžeme už dnes pochváliť výnimočným hráčom v podobe 9-ročného Erika Vršku, ktorý prevyšuje aj svojich starších rovesníkov. V jesennej časti prípravkárskej ligy dokázal nastrieľať viac ako 40 gólov väčšinou súperom z mládežníckych útvarov talentovanej mládeže. Samozrejme, tých hráčov je viac, v súčasnosti máme vyše 80 talentov vo veku do 11 rokov," hovorí o svojich zverencoch. Na úspech ponúka jednoduchú rovnicu. Deti hladné po úspechu, plus nápomocní rodičia, plus klub ponúkajúci vhodné podmienky pre sebarealizáciu a napredovanie trénerov a samotných detí.

„Baníčkovia" s turnajovým triumfom

V spolupráci s novovzniknutým klubom FC Baník Horná Nitra a ZŠ Školská sa uskutočnil štvrtý ročník mikroregionálneho turnaja v malom futbale. Športové triedy zamerané na futbal triumfovali medzi staršími žiakmi. V mladšej kategórii si handlovskí prípravkári rovnomerne rozdelili prvé tri miesta. Navyše Filip Talášek získal medzi staršími žiakmi individuálne ocenenie ako najlepší brankár, najlepším strelcom turnaja v tejto vekovej kategórii sa stal Filip Spevár. Z mladších žiakov si odniesli ceny Adam Jackuliak ako najlepší hráč podujatia, Jakub Kouřimský ako najlepší brankár a kráľom strelcov sa stal Erik Vrška.

„Som rád, že športové triedy zamerané na futbal jasne dominovali jednotlivým kategóriám a individuálne ceny si rozobrali kmeňoví hráči nášho klubu," hreje ho dosiahnutý úspech detí.

Autor: P. Donko, MY

 

 17.08.2023 14:19:05 Mládež

Poďakovanie mestu Prievidza 2023

Mesto Prievidza poskytlo FC Baník Horná Nitra s.r.o. dotáciu v roku 2023 na prenájom futbalového štadióna od TSMPD s.r.o. Dotácia na ...

17.05.2023 13:47:17 Klub

30. výročie postupu do 1. slovenskej ligy v samostatnej SR

. VÝROČIE POSTUPU DO 1. SLOVENSKEJ LIGY v samostatnej SR   FC Baník Prievidza vás pozýva na EXHIBIČNÝ FUTBALOVÝ ...

04.05.2023 09:44:45 Mládež

NÁBOR FUTBALOVÝCH NÁDEJÍ

NÁBOR FUTBALOVÝCH NÁDEJÍ futbalistov a futbalistiek do prípraviek FC Baník Prievidza   kedy: . mája ...

21.04.2023 12:38:16 Mládež

Futbalový kemp FC Baník Prievidza

FUTBALOVÝ KEMP FC Baník Prievidza   ️ Neváhajte prihlásiť svoje dieťa na náš futbalový kemp , ktorý bude pod vedením ...

03.04.2023 13:57:11 Dospelí

Radovan Babašta novou posilou A - mužstva !

V sobotu 01. apríla odohrali naši muži stretnutie 19.kola V. ligy ZsFZ na trávniku súpera z Partizánskeho, z ktorého si ...

30.03.2023 14:59:30 Dospelí

Martin Šlabjar:

Počas zimnej prestávky sa naše mužstvo posilnilo o staronového ofenzívneho hráča, Martina Šlabjara. Šlaby je prievidzským nadšencom známa tvár, kedže prievidzský ...

07.03.2023 16:47:57 Dospelí

Andrej Koryťák: "sme vďační za každého fanúšika."

Už  o štyri dni sa naše mužstvo predstaví v prvom majstrovskom zápase jarnej časti sezóny 2022/2023. Celok pod vedením Jána Hancka preverí ...

04.03.2023 14:19:08 Dospelí

Úspešná generálka pred začiatkom jarnej časti !

Naši muži majú za sebou úspešnú generálku pred začiatkom jarnej časti sezóny 2022/23. Na domácej pôde celok pod vedením Jána ...