obr: ŠPORT: Kto stojí za záchranou futbalu v regióne?

ŠPORT: Kto stojí za záchranou futbalu v regióne?

Zverejnené: 07.10.2011 20:04:10 | vytlačiť |

Ak dovolíte, na chvíľku sa ešte vrátime k začiatku a teda k zrodeniu klubu FC Baník Horná Nitra. Ako vznikol nápad spojenia dvoch klubov, miest a kto za ním stojí? Odpovede Vám ponúkne článok, ktorý nám poskytol redaktor denníka Šport.

Do Prievidze sa vracia seniorský futbal, najväčšiu zásluhu má na tom ROBERT ŠUNÍK

Návrat „baníkov" Černáka, Beláka, Bugára, Pastvu a Juraja Pekára

Fanúšikovia v Prievidzi a jeho širokom okolí sa môžu radovať, po viac ako roku sa totiž do metropoly hornej Nitry vracia seniorský futbal. Na zrekonštruovanom štadióne, na ktorý chodili koncom 90-tych rokov v najvyššej slovenskej súťaži niekoľkotisícové návštevy a na ktorom vyrástli výborní futbalisti a účastníci minuloročných majstrovstiev sveta Martin Škrtel, Juraj Kucka či Martin Petráš, bude v nasledujúcej sezóne 2011/12 hrávať novovzniknutý tím FC Baník Horná Nitra. Účinkovať bude v V. lige, podľa slov jeho prezidenta a hlavného iniciátora fúzie handlovského a prievidzského klubu Roberta Šuníka sa však chce v krátkom čase posunúť oveľa vyššie.

Ako vznikla myšlienka zlúčiť ŠKF Baník Handlová a FK Prievidza 2010 a vytvoriť nový tím FC Baník Horná Nitra? - opýtali sme sa Roberta Šuníka.

"Už pred troma rokmi som bol oslovený niektorými ľuďmi z vedenia vtedajšieho prievidzského klubu aj vedenia mesta, ale vzhľadom na ekonomickú situáciu a pozadie v klube som to odmietol. Približne pred tromi-štyrmi mesiacmi tu boli opäť určité náznaky, či by som nechcel ísť robiť futbal do Prievidze. Najskôr som sa vyjadril v tom zmysle, že v Handlovej som už šesť rokov a nezvyknem odchádzať od rozrobených vecí. Potom som si sám pre seba rozobral situáciu a zistil som, že je to v tejto chvíli asi jediné riešenie, ako posunúť futbal v našom regióne tam, kam patrí. Fúziou vznikla zároveň veľmi silná mládežnícka základňa. Do súťaží prihlasujeme celkovo 20 kolektívov, z toho osemnásť mládežníckych, čo nemajú ani niektoré ligové mužstvá. Budeme mať dve hlavné hracie plochy, do troch rokov chceme na strednej škole spustiť futbalovú akadémiu a sme asi jediný klub na Slovensku, ktorý má dve základné školy so športovými triedami zameranými na futbal - jednu v Prievidzi a druhú v Handlovej. Momentálne fungujeme ako občianske združenie, ale jednou z vízií je, ak všetko dobre pôjde, pretransformovať klub na akciovú spoločnosť."

Nebol problém dohodnúť sa s funkcionármi FK Prievidza 2010?

"Nie, lebo všetci sme chceli dať futbalu v regióne novú perspektívu. Treba im rozhodne poďakovať za to, že vo svojej ére, keď sa starý klub potápal, zachránili aspoň mládež. Toto by mala futbalová verejnosť oceniť. Pozitívne vnímam tiež to, že prebehli rokovania za účasti oboch primátorov. Aj oni pochopili, že je jednoduchšie, keď sa dve mestá a samosprávy budú v dnešnej ťažkej ekonomickej situácii podieľať na zabezpečení chodu jedného klubu."

Čo by ste ešte v súvislosti so vznikom nového klubu vyzdvihli?

"Jednou z myšlienok fúzie bolo naučiť ľudí myslieť pozitívne a hľadať vo všetkom len to dobré. Po spojení máme hneď dôvod na dve oslavy - Handlová má na budúci rok storočnicu, v rámci regiónu je to najstarší klub. Prievidza je zase najslávnejší tím z hornej Nitry, hrávala ligu a v roku 2014 bude oslavovať 95 rokov profesionálneho futbalu."

Je už fúzia definitívne uzavretá aj legislatívne?

„Áno, prebehla registrácia na ministerstve vnútra, vyšlo to aj v úradnej správe a prihlásili sme sa do súťaží."

Nesmierne dôležitou otázkou pri fungovaní klubu sú financie. Kto to bude z tejto stránky zastrešovať?

„Financie by som rozdelil do dvoch skupín. S primátormi máme dohodu, že samospráva bude poskytovať prostriedky v podobe zabezpečenia prevádzky futbalových štadiónov a poskytne určitú čiastku na dopravu alebo športovú činnosť. Druhú stránku tvorí súkromný sektor. Mojím cieľom je vytvoriť zaujímavý marketingový produkt, aby sme v tomto regióne dokázali osloviť potenciálnych partnerov, čo sa už aj deje. Som presvedčený, že ak by to bolo o jednom silnom partnerovi, môže to byť rizikové. Keď to bude rozložené, verím, že sa nám do troch rokov podarí naplniť naše ciele."

Prečo názov FC Baník Horná Nitra?

„Celá táto oblasť je historicky banícka, najväčšie úspechy dosiahli oba kluby ako Baník a je len logické, že v tom budeme pokračovať - aj preto Baník. Horná Nitra tam je preto, aby nevznikli žiadne žabomyšie vojny o tom, že sme ublížili jednému alebo druhému mestu, naozaj chceme byť silný regionálny klub. Myslím si, že bolo potrebné opäť naštartovať futbal v Prievidzi, keďže z tohto regiónu bolo vždy veľa talentov. Stačí sa len pozrieť na to, že v širšej nominácii reprezentácie máme štyroch hráčov - Škrtel, Kucka, Kubík a Petráš, čo si môže povedať len máloktorý klub na Slovensku."

S akými ohlasmi ste sa stretli na vašu iniciatívu?

"Musím povedať, že pozitívne a negatívne ohlasy boli tak 50 na 50, a to aj z dôvodu neúspešných fúzií z minulosti. Očakával som to, ale ak tento stav bude trvať aj o pol roka či o rok, budem to brať ako prehru. Ja som sa s celou myšlienkou veľmi rýchlo stotožnil a verím, že rovnako to budú vnímať aj ostatní a rýchlo pochopia, že sme urobili správny krok. Negatívne názory vyplývajú aj z toho, že sa nedá úplne každému vysvetliť náš postoj. Ľudia navyše niekedy hľadajú aj nasilu chyby, zatiaľ čo ja sa snažím hľadať pozitíva."

Aké zmeny ste už stihli uskutočniť a čo vás ešte čaká?

„Po dohode s vedením mesta sa bude realizovať inštalácia nového zavlažovacieho systému na oboch hlavných plochách. Chystáme tiež rekonštrukciu trávnika, dúfam, že sa podaria zrealizovať projekty s umelou trávou v oboch mestách. Chceme sa uchádzať o usporiadanie finále Slovenského pohára, keď sa to nepodarí v najbližšom roku, tak budeme chcieť uspieť v ďalšom. Chceme postupne zrekonštruovať štadióny v Prievidzi a Handlovej, ako aj tréningové plochy."

Príde Handlová o seniorský futbal?

„Nie, v Handlovej zostáva seniorské B-mužstvo novovzniknutého klubu, ktoré bude hrať v najnižšej súťaži - II. triede. Verím však, že v krátkom čase sa posunie vyššie."

Aké sú vaše vízie a ciele v súvislosti s A-tímom?

"Verím, že dokážeme v najbližších troch sezónach každý rok postúpiť. Je škoda, že budeme hrať až šiestu najvyššiu súťaž. Na druhej strane, pre súperov z tohto regiónu je super, že si budú môcť kopnúť na štadióne, na ktorom sa kedysi hrala prvá liga a teraz má parametre minimálne na II. ligu. Chceme, aby sa mužský futbal u nás pohol výrazne dopredu."

A čo sa týka mládeže?

"V rovnakom časovom horizonte by sme chceli, aby sa v Prievidzi hrala prvá dorastenecká liga a v Handlovej minimálne tretia, v Prievidzi prvá žiacka liga a v Handlovej druhá. Takéto súťaže sa teraz v Handlovej nehrajú a aj to ukazuje, že fúzia je výhodná pre obe mestá a kluby. Najkvalitnejší chlapci nebudú musieť odchádzať za ligou do Žiliny, Trenčína či Senice, takže ide aj o pomoc rodičom, ktorí nebudú mať výdavky spojené s cestovaním alebo internátmi. V neposlednom rade chceme byť korektný a seriózny partner pre všetky kluby v regióne."

Bude to teda tak, že vyššie súťaže sa budú hrať v Prievidzi a nižšie v Handlovej?

"Keď sa pozrieme na infraštruktúru, zázemie aj štadión, je to logické riešenie. Z hľadiska výkonnosti a spádovej oblasti je tiež jasné, že vyššie súťaže patria do Prievidze."

Ako vyzerá zloženie realizačného tímu pre prvú sezónu novovytvoreného mužstva FC Baník Horná Nitra?

"Hlavným trénerom bude Dušan Uškovič starší, jeho asistentom, dúfam, že hrajúcim, Peter Bugár. Trénerom brankárov by mal byť Anton Kováčik. V štádiu vybavovania sú ešte ďalšie posty v realizačnom tíme, či už ide o lekára alebo masérov."

Čo môžete prezradiť o hráčskom kádri?

„Pred týždňom v pondelok sa nám na začiatku prípravy hlásilo 25 hráčov, z ktorých si, verím, tréner vyberie potrebný 20-členný káder. Ivan Belák má záujem pokračovať v kariére v našom klube, o jeho príchode budeme rokovať so Senicou. Petrovi Černákovi sa skončila zmluva v Českých Budějoviciach a v rámci legislatívy bude vyžiadaný k nám. Obaja by ešte mohli hrať najvyššiu súťaž, ale som im veľmi vďačný, že sa nám rozhodli pomôcť. Spomínal som už Petra Bugára, ktorý doteraz hrával v Rakúsku v nižších súťažiach. Po zranení sa do tréningu zapojí ďalší bývalý prievidzský ligista Milan Pastva, uvidíme, čo mu zdravotný stav dovolí. Zo známych mien a zároveň odchovancov Prievidze treba spomenúť ešte Juraja Pekára, ktorý v minulej sezóne hrával I. ligu v Liptovskom Mikuláši. Som rád, že všetci sa stotožnili s tým, že nepôjde len o dianie na ihrisku, ale budú sa zároveň trénersky venovať mládeži a zúčastňovať na chode klubu. Peťo Černák sa už teraz angažuje ako športový riaditeľ, spoločne s Ďurom Pekárom, Ivom Belákom aj Ladislavom Nagyom budú organizovať športové triedy. Je skvelé, že deti budú mať vedľa seba takéto osobnosti, ktoré im majú čo povedať a odovzdať. Ďalší bývalý ligový futbalista Roman Slaný bude trénovať starší dorast. Tieto skutočnosti ma tešia rovnako ako oživenie seniorského futbalu."

Bolo veľmi náročné presvedčiť týchto hráčov, aby sa vrátili do Prievidze?

„Ponúkol som im podmienky, s ktorými sa stotožnili, aj keď neviem, či sú adekvátne tomu, čo by dostali v ligovej súťaži alebo v iných kluboch. Poznajú ma, vedia, že čo im sľúbim, to aj splním. Na druhej strane som rád, že za tých podmienok, na ktorých sme sa dohodli, budú u nás nielen hrať futbal, ale pracovať aj v štruktúrach klubu ako tréneri alebo výkonný manažment."

Koľko hráčov z bývalého ŠKF Baník Handlová sa presunie do FC Baník Horná Nitra?

"Nikoho som do ničoho netlačil. Všetkým hráčom som dal možnosť výberu, či chcú hrať za áčko alebo béčko. Dvanásť chlapcov vyjadrilo túžbu prebojovať sa do A-mužstva, a preto sa zapojili do prípravy. Začali s nami tiež trénovať ôsmi mladí hráči, ktorí skončili v doraste a postúpili s ním z tretej do druhej ligy. Myslím si, že v novovytvorenom tíme bude zdravý mix skúsenosti, mladosti a dravosti."

Kde ste začali s prípravou?

"V Handlovej, pretože v Prievidzi momentálne ešte nemáme prístup ku tréningovým plochám. Hlavné ihriská v oboch mestách chceme využívať hlavne na majstrovské zápasy a pomocné ihrisko v Prievidzi ešte potrebuje niekoľko dní na oddych, keďže sme tam zasiali novú trávu. A-tím bude preto trénovať na pomocnom trávniku v Handlovej a pre mládež budeme využívať ihriská viacerých škôl v Prievidzi, vrátane umelej trávy."

Pracujete aj na vytvorení internetovej stránky klubu?

„Určite áno, všetko sa momentálne vylaďuje. Zatiaľ funguje ešte stránka ŠKF Baník Handlová. Do tvorby tej novej chceme zapojiť šikovných študentov handlovskej strednej školy, ktorí už povyhrávali aj slovenské a medzinárodné súťaže. Riaditeľom je Jozef Barborka, veľký futbalový nadšenec, dlhoročný funkcionár a tréner, ktorý pôsobí aj v novej správnej rade."

ČO NA TO BÝVALÍ LIGOVÍ HRÁČI PRIEVIDZE?

Obžera s Petrášom optimistami, Kubík skôr opatrný

BRANISLAV OBŽERA (momentálne ŠK Slovan Bratislava): „Prievidza si nepochybne zaslúži kvalitné seniorské mužstvo. Futbal v našom okrese chýbal, veľmi ma mrzelo, čo sa v minulosti stalo a za akých okolností zanikol prievidzský seniorský tím. Ja síce zatiaľ nepoznám detaily fúzie, ale kamaráti mi hovorili, že je to rozhodne pozitívny krok, a preto som optimista. Keď budem mať možnosť, určite sa rád pôjdem pozrieť na prievidzský štadión a naše nové mužstvo."

FRANTIŠEK KUBÍK (FK Kubaň Krasnodar): „Myslím si, že bolo načase, že sa niečo urobilo. Aj keď by som bol ešte vo vyhláseniach opatrný, pretože už tu bolo veľa nadšencov, ktorí sa o niečo podobné pokúšali, no neuspeli a niekedy sa len oni „nabalili". Verím však, že pán Šuník bude výnimkou. My sme si už s chalanmi, s ktorými sme vyrastali v Prievidzi, hovorili, že kam sa v budúcnosti vrátime, keď zanikol seniorský futbal. Preto som rád, že sa v tomto niečo pohlo dopredu."

MARTIN PETRÁŠ (US Grosseto): „Určite je to pozitívny krok, pretože futbal mal v Prievidzi vždy svoju tradíciu. Bola veľká škoda, že zanikol seniorský tím. Navyše, vždy sme mali výbornú mládež, stačí sa pozrieť na to, koľkí hráči z Prievidze odišli do iných klubov a presadili sa aj v zahraničí. Som presvedčený, že tento krok prospeje futbalu v Prievidzi aj celom regióne. Ja osobne by som zatiaľ ešte chcel niekoľko rokov hrať na tej úrovni, na ktorej som teraz, ale nebránim sa tomu, že by som sa niekedy v budúcnosti aj ja rád do Prievidze vrátil a klubu pomohol."

ČO SA STALO V ROKU 2010?

Finančné problémy futbalového klubu FK Mesto Prievidza začali už v roku 2009. Všetko vyvrcholilo o rok neskôr, keď hornonitrania v marci nenastúpili na tri zápasy I. ligy (vtedajšia druhá najvyššia súťaž). Všetky tri duely boli skontumované v prospech súperov, na základe čoho Únia ligových klubov vylúčila Prievidžanov z ligy. Disciplinárna komisia SFZ následne zastavila konanie voči Prievidzi, keďže trestať môže len aktívne mužstvo. Klub sa tak vyhol pokutám za nenastúpenie na súťažné duely, prišiel však o seniorský tím.

KTO JE ROBERT ŠUNÍK

Narodil sa 9. novembra 1973 v Handlovej. V mladosti hrával futbal za Handlovú, dostal sa aj do regionálnych mládežníckych výberov. Medzi seniormi si obliekal dres Handlovej, neskôr hrával v nižších súťažiach v Ráztočne, Veľkej Čausi, Hliníku, Lovči a Česku. Dva roky pôsobil vo funkcii manažéra slovenskej ženskej hádzanárskej reprezentácie. Šesť rokov bol prezidentom ŠKF Baník Handlová, momentálne je šéfom FC Baník Horná Nitra. Je konateľom spoločnosti HUTIRA Slovakia s.r.o. zaoberajúcej sa distribučnou a servisnou činnosťou výrobkov v oblasti regulačnej techniky na plyn. V Handlovej zriadil Relax Club obsahujúci tenisové a beachvolejbalové kurty, bazény, saunový svet či posilňovňu. Je členom Rady Západoslovenského futbalového zväzu aj Rady Slovenského futbalového zväzu.

MIROSLAV ANTOL

Pozn.: Článok je prevzatý z Týždenníka Šport

 11.09.2020 22:32:01 Dospelí

Filip Hlohovský sa vracia do Prievidze. Verím, že ma budú nasledovať ďalší ligisti, odkazuje

Kariéru začal v Prievidzi, prvý ligový štart si odkrútil v sezóne 2006/07 za Trenčín. Neskôr hrával za Slovan Bratislava a Senicu, aby sa ...

06.08.2020 10:26:51 Dospelí

Michal Mečiar novým trénerom áčka

Nepresvedčivé výsledky si vyžiadali zmenu na poste trénera. Odchádza Dušan Uškovič a na lavičku si sadne Michal Mečiar, ktorý v minulosti ...

30.07.2020 10:15:30 Dospelí

Roman Svitok: Do Prievidze si prichádzam užiť futbal

Ďalšou posilou je navrátilec Roman Svitok, ktorý naposledy pôsobil v Česku. V najväčšom športovom klube hornej Nitry si odkrútil mládež a teraz prichádza ...

29.07.2020 09:51:00 Dospelí

Patrik Karásek predĺžil hosťovanie v Baníku

Robustný futbalista a výborný hlavičkár je kmeňovým hráčom TJ Družstevník Janova Lehota. 26-ročný futbalista naposledy hrával v OŠK Lutila, skúsenosti má ...

23.07.2020 18:24:31 Dospelí

Do útoku Baníkov prichádza Adam Uhliarik: Vraciam sa s pocitom veľkej eufórie

Hrával v Pohroní a Ružomberku. V Prievidzi by mal byť 19-ročný futbalista posilou ofenzívnych radov. „Som veľmi šťastný, že som dostal možnosť vrátiť ...

23.07.2020 11:36:01 Dospelí

Z dorastu prišlo do hlavného tímu 6 dorastencov. Ako sa im páči v klube?

V tretej lige dorastu boli na prvom mieste, no sezónu im zrušil korona vírus. Teraz však zabojujú v A mužstve v Prievidze a takisto budú ...

22.07.2020 21:16:39 Dospelí

Do Prievidze prichádzajú súrodenci Zelníčekovci

Majú 19 rokov a ako mládežníci hrávali za Nové Mesto, Trenčín, Senicu, Trnavu a Skalicu. Dospelý futbal chcú začať v Prievidzi. „Je tu výborné ...

22.07.2020 12:38:49 Dospelí

Zbrojíme pred novou sezónou. Zo Spartaka Trnava prichádza Dávid Zedek

Blíži sa prvé kolo novej sezóny, preto dovoľte, aby sme vám postupne predstavili nové tváre v našom tíme. Prvou posilou ...